Skip to content

2018-01-29

Chasydzi w obiektywie Edwarda Sońskiego – wystawa w MBP

W ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, którym patronuje marszałek woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl, wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie otwarta została wystawa fotografii zatytułowana „Chasydzi w obiektywie Edwarda Sońskiego”.

Autor zdjęć  jest instruktorem fotografii w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, gdzie prowadzi zajęcia  Foto Klubu zrzeszającego młodych miłośników fotografii. Edward Soński wielokrotnie publikował swoje fotografie w czasopismach fotograficznych, w prasie lokalnej i na portalach internetowych. Brał udział w kilkunastu wystawach fotograficznych indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą . Niedawno ukazał się jego album w wersji polsko-angielskiej zatytułowany „Łańcut w obiektywie Edwarda Sońskiego”.

Na wernisaż do MBP przybyli miłośnicy fotografii skupieni w łańcuckim Foto-Klubie, młodzież szkolna, nauczyciele, a także przedstawiciele miejscowych władz i zaproszeni goście, m. in.: burmistrz miasta Stanisław Gwizdak, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Grzegorz Paczocha,  kustosz i opiekun łańcuckiej Synagogi Mirosław Kędzior i Henryk Wujec – działacz społeczny i opozycyjny, jeden z założycieli „Solidarności”.

Otwarcie wystawy poprzedził multimedialny pokaz zdjęć wykonanych przez autora w czasie corocznych obchodów rocznicy śmierci cadyka Elimenecha Weissbluma w Leżajsku, na która zjeżdżają się Żydzi z całego świata.

Podczas wernisażu wręczone zostały także nagrody zwycięskim drużynom, które brały udział w grze miejskiej „Na szlaku wspomnień – łańcuccy Żydzi”.

Tekst  Adam Kunysz

Read more from Bez kategorii

Comments are closed.