Skip to content

O nas

      Fotoklub działający przy MDK w Łańcucie jest klubową formą rozwijania zainteresowań sztuką fotograficzną. Założony w roku 1980 przez instruktora fotografii Edwarda Sońskiego jako Młodzieżowe Koło Fotograficzne skupiał młodzież szkół podstawowych i średnich. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach wiekowych (starsza i młodsza). Cotygodniowe zajęcia odbywały się w pracowni tzw. ciemni fotograficznej i obejmowały podstawy czarno-białego procesu negatywowo-pozytywowego oraz obróbkę negatywową i pozytywową barwnych materiałów fotograficznych i materiałów odwracalnych czyli przeźroczy barwnych tzw. slajdów. Członkowie kółka przepracowali w ciemni fotograficznej dziesiątki godzin przeprowadzając cały żmudny proces fizyko- chemiczny, aby uzyskać końcowy obraz fotograficzny. Były to chwile magiczne, niezapomniane, kiedy po naświetleniu czystej kartki papieru światłoczułego w świetle czerwonej lampy ciemniowej na papierze pojawiał się zarys obrazu narysowanego światłem, czyli FOTOGRAFIA.

      Ile czasu, ile prób i błędów, ile materiałów fotograficznych (papier, wywoływacz, utrwalacz, klisze), o które trzeba było walczyć i zdobywać ,trzeba było obrobić aby uzyskać wymarzony efekt wiedzą tylko Ci którzy zajmowali się analogową fotografią. Grupa najbardziej wytrwałych z tamtych czasów wie to doskonale. Konrad Grabowski, Marek Szala, Grzegorz Góreczny, Marcin Płonka, Adam Wróbel, Mariusz Skomra , Sławek Cebulak, Dominik Tomasik, Paweł Kostka, Krzysztof Daszkiewicz, Krzysztof Hanulak i wielu, wielu innych przeszło tę szkołę razem ze mną i za to im dziękuję.

      W latach 90 tych grupa przyjęła nazwę Fotoklub MDK w Łańcucie. Tradycją stały się nasze co piątkowe spotkania w tzw. „Hadesie” lub „Ciemnicy” czyli pracowni fotograficznej mieszczącej się w podziemnej części Domu Kultury. Dzieci i młodzież przychodziła wcześniej, starsi i dorośli później i zaczynała się walka o miejsce przy powiększalniku… i małe i duże „ciemniowe” dramaty. Zaświetlona paczka papieru i film z tymi jedynymi nie do powtórzenia kadrami /bo ktoś zapalił światło/ czysta klisza /bo ktoś przestawił butelki z chemikaliami/. Za mała pracownia, za dużo ludzi. Łza się w oku kręci…

      Fotoklub ciągle działa, zmienia się skład osobowy. Jedni przychodzą, inni odchodzą. Przez wszystkie te lata przez naszą pracownię w MDK przewinęło się dziesiątki ludzi w różnym wieku, ludzi których łączyła i łączy wspólna pasja, miłość do fotografii.

      Fotografia stała się dla tej grupy przyjaciół pretekstem do cyklicznych spotkań, wymiany doświadczeń, długich dyskusji o zdjęciach , o kompozycji ,o technice i sprzęcie. Starsi pomagają młodszym, bardziej zaawansowani mniej doświadczonym. Spotkania w grupie osób dzielących tą samą pasję mobilizują do działania, chęci skonfrontowania wyników swojej pracy z osiągnięciami kolegów. W ciągu całego okresu swej działalności Fotoklub przy wsparciu MDK w Łańcucie zorganizował wiele imprez i akcji o charakterze fotograficznym. Plenery, wystawy poplenerowe, wystawy indywidualne i zbiorowe członków klubu, wystawy zaproszonych artystów fotografików, pokazy slajdów, diaporam tematycznych, prezentacje multimedialne, etiudy fotograficzne . Pod hasłem ABC fotografowania organizowano kursy dla najmłodszych. Były spotkania z artystami i podróżnikami. Warsztaty fotograficzne i prezentacje sprzętu. Wyjazdy integracyjne i ogniska…

      Do legendy przeszły już nasze klubowe kilkudniowe wyjazdy plenerowe na Ukrainę. Zorganizowaliśmy sześć edycji tych plenerów. Pokłosiem tych „safari” były wystawy poplenerowe pt. „Po obu stronach granicy”, „Ukraińskie klimaty”, „Karpaty wschodnie” zorganizowane we Lwowie pod patronatem Konsula Generalnego w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego oraz Centrum Kultury Haliczyna we Lwowie . Wystawa „Karpaty wschodnie” prezentowana była w Pałacu Kultury Kristal w Nowojaworowsku. Podsumowaniem niejako całego „projektu ph. Ukraina” jest prezentacja multimedialna pt. „Kresy wschodnie – podróż sentymentalna”.

      W sumie zorganizowano kilkanaście plenerów fotograficznych w atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo miejscach Polski południowo-wschodniej . Do najbardziej udanych należy zaliczyć plenery w Bieszczadach, Pieninach, Szczawnicy, plener w Beskidzie Niskim, na Roztoczu, Krasiczyn i Twierdza Przemyśl, Sanok – Lesko. Tradycją stały się nasze coroczne plenery w Leżajsku gdzie w rocznicę śmierci Cadyka Elimelecha spotykają się Chasydzi z całego świata. Tej tematyce poświęciliśmy dwie wystawy oraz kilka pokazów multimedialnych. Co roku uczestniczymy też w wydarzeniu charakterystycznym tylko na Podkarpaciu jakim jest Parada Straży Grobowych w Grodzisku Dolnym i okolicznych miejscowościach. Wiele niezapomnianych wrażeń i udanych kadrów przywozimy z plenerów w Julinie i okolicznych lasach gdzie na łonie natury wśród wiekowych modrzewi rezerwatu przyrody Wydrze przy ognisku grupa doskonale się integruje i regeneruje do dalszego działania…

      Łańcuckie Konfrontacje Fotograficzne to doroczne święto naszego Fotoklubu podczas którego prezentowana jest wystawa zbiorowa członków klubu oraz autorskie pokazy multimedialne i diaporamy cyfrowe. Natomiast w Sali wystawowej MBP w Łańcucie prezentowana jest wystawa indywidualna wybranego autora naszej grupy. Podczas ośmiu edycji ŁKF zaprezentowaliśmy 14 wystaw fotograficznych oraz ok. 50 autorskich pokazów multimedialnych i diaporam.

      Fotoklub bierze udział w Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych przez WDK w Rzeszowie , gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Członkowie naszego stowarzyszenia z powodzeniem biorą udział w konkursach fotograficznych powiatowych, ogólnopolskich a nawet międzynarodowych.

      Ciągle zapraszamy i czekamy na nowych kandydatów, nie stawiamy żadnych wymagań co do posiadanego sprzętu, umiejętności (wspólnie się uczymy) nie ma ograniczeń wiekowych liczy się pasja i zaangażowanie, kreatywność i chęć działania w grupie przyjaciół którą łączy wspólna pasja – fotografia.

      Najnowszą historię oraz bieżące aktualności grupy można prześledzić na naszej stronie internetowej

www.fotoklub.lancut.org

E. Soński